Eşek Sütü Çiftliği

Eşek sütü kanser tedavisine iyi gelir mi ?

Eşek sütü kanser tedavisine iyi gelir mi ?
Tag: Eşek sütü kanser, Eşek sütü kansere iyi gelir mi, Eşek sütünün kansere faydası

Eşek sütü kanser tedavisine iyi gelir mi ?

 

Burada önemli olan şey hastalığın ilerleme durumudur. Eğer erken teşhis ile tespit edilme durumu var ise bur gibi durumlarda tedavi yöntemi olarak eşek sütü kullanılır. Kanserde son aşamaya gelmiş durumlar hariç, her aşaması için her türlü tedavi yönetimi kullanılır olup eşek sütü ile tedavi de bu aşamada kullanılabilir.

Uludağ üniversitesinde yapılan araştırmalar sonucunda eşek sütünün kanserli hücrelerin yaklaşık %60, %65 ini yok ettiği görülmektedir. Kanserli hücrelin bu kadarının ölmesinin sebebini de içerisinde bulundurduğu besinler vücuda yüksek miktarda bağışıklık kazandırdığından dolayı, kanser hücreleri belirli aşamalar ile yok olarak  hastalığın tedavi edilmesini sağlıyor.

İnsanlık olarak mücadelede henüz istenilen sonuçları elde edemediğimiz kanser hastalığı, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2001 yılında yayınlamış olduğu bilgiye göre; kalp rahatsızlıkları, enfeksiyon ve solunum sistemi hastalıklarından sonra dördüncü ölüm nedenidir. Kansere çare olabilecek bilimsel çalışmalar tüm dünyada yakinen takip edilmektedir. Kansere çözüm arayışındaki bilim insanlarınca gözler antik çağlardan beri her derde deva olarak gösterilen eşek sütüne çevrilmiş bulunmaktadır.

Eşek sütünün kansere faydaları araştırmasından olumlu sonuçlar elde edilmiştir.

- Türkan EĞRİBOYUN, UZMAN

Tıbbın babası olarak tanınan Hipokrat’ın, “Büyük Üstad” İbn-i Sina’nın önemle işaret ettiği eşek sütünün faydaları kanser hastalarına ve yakınlarına umut kapısı olmuştur.

Bu doğrultuda Çinli bilim adamlarının 2009 yılında yapmış olduğu, eşek sütünün kansere faydaları araştırmasından olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Üniversite tarafından yayınlanan makalede eşek sütünün hücrelerin çoğalmasını baskıladığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca eşek sütünün çok güçlü bir antioksidan olması ve içeriğindeki yüksek immunoglobulün sayesinde hastalık sürecinde bağışıklık sistemini koruduğu saptanmıştır.

İtalya’nın Bari Üniversitesi, Tıp Fakültesi tarafından 2007 yılında yayınlanan makaleye göre; eşek sütü damar sertliğini gidermesi, damarların genişlemesini sağlaması ve bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle kanser tedavisinde önemli bir diyet sayılmıştır.

Son olarak ülkemizde, araştırmaları Uludağ Üniversitesi bünyesinde yapılmakta olan eşek sütünün kansere faydaları olduğu iddiası, gelen ilk veriler sonucunda umut verici olmuştur. Uludağ Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Hücre Kültürü ve Genetik Toksikoloji Laboratuvarı Başkanı Prof. Dr. Tolga Çavaş, akciğer kanseri hücreleri üzerinde yapılan çalışmada, kanserli hücre üzerine uygulanan eşek sütünün, kanserli hücre sayısını %50-55 azalttığını tespit ettiklerini, fakat çalışmaların henüz tamamlanmadığını, eşek sütünün kansere çare olarak sunulması için henüz erken olduğunu belirtmiştir.

Tıp dünyasında araştırmalar sürerken, hiçbir zararı ve yan etkisi olmadığı bilim insanlarınca kanıtlanan eşek sütünün, kanser için kesin çözüm olmasa da kanserle mücadelede faydaları olduğu bilindiğinden, kanser hastaları ve yakınlarının eşek sütüne olan ilgisi her geçen gün artmaktadır. Birçokları tarafından eşek sütü içmek garip görünse de gerçek şu ki; dünyanın dört bir yanındaki insanlar, içimi çok hafif olan bu kokusuz eşek sütünün faydalarından yararlanmaktadır.