Eşek Sütü Çiftliği

Eşek sütünün besin değerleri nelerdir ?

Eşek sütünün besin değerleri nelerdir ?
Tag: Vitamin, Mineraller

Eşek sütünün besin değerleri nelerdir ?

Bin yıllardır içeriğindeki besin değerleri ile özel önem atfedilen eşek sütünün insanlığa faydaları, bilim insanlarının her zaman ilgilendiği bir konu olmuştur. Her dönemde toplumsal sağlık sorunları üzerine çözüm arayışlarında oklar eşek sütünü göstermiştir. Bugün de çağımızın vebası olarak kabul edilen Kanserin tedavisinde eşek sütünden nasıl yararlanılabileceği konusunda araştırmalar sürmektedir. Ülkemizde de Uludağ Üniversitesi bünyesinde, eşek sütünün kanser tedavisinde kullanılabilir mi sorusu üzerine çalışmalar yürütülmektedir. Gelen ilk veriler umut vaat etmiştir. Akciğer kanseri vakasında, kanserli hücre üzerine uygulanan eşek sütünün kanser hücrelerini %50 oranında yok ettiği görülmüştür. Araştırmalar hayvan deneyleri üzerinde sürmektedir. Eşek sütünün insan vücudunda çok güçlü bağışıklık sistemi kurması, halihazırda eşek sütü içen kanser hastalarının daha dirençli bir yapıya kavuşmasını sağladığı, süt kullanıcıları tarafından belirtilmektedir.

Eşek sütünün tek marifeti bağışıklık sistemini güçlendirmesi değildir. İşte sonsuz şifa kaynağı eşek sütünden en çok faydalanılan konular;

EŞEK SÜTÜ ANALİZİ VE EŞEK SÜTÜNÜN BESİN DEĞERLERİ

- Türkan EĞRİBOYUN, UZMAN
  • Osteoporoz (Kemik Erimesi): Düşük yağ oranlı eşek sütünün bileşimindeki kalsiyum, anne sütü ile beraber emilimi en yüksek kalsiyum olma özelliğini taşır.
  • Bronşit: İltihabi bir hastalık olan bronşit tedavisinde eşek sütü antienflamatuar etkisiyle tüm iltihaplanmalarda olduğu gibi etkendir.
  • Astım, koah, siroz tedavilerinde eşek sütü üst solunum yolunu açar ve iltihaplardan temizler.
  • Kalp ve Damar hastalıklarında etkendir. Damar sertliğini giderir, damarları genişletir.
  • Kanser: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tümör oluşumunu ve zararlı hücrelerin çoğalmasını baskılayabilir.
  • Antibakteriyeldir. İçeriğindeki zengin lizozim ve laktoferrin enzimleri mikroplara karşı güçlü bir savunma oluşturur.
  • Omega-3 Desteği: Düşük yağ oranı, yüksek Omega-3 yağ asidi ile Kolesterol tedavisinde ve beyin gelişiminde etkendir.

Aşağıdaki tabloda hayvan sütleriyle ilgili karşılaştırma bulunmaktadır. Anne sütü ve eşek sütü arasındaki protein ve şeker benzerliği beslenme gereksinimleri açısından eşek sütünün en ayırt edici özelliğidir.

Eşek sütünün besin değerleri